Speciál o HR marketingu s Jiřím Kratochvílem z Digitaalu

Qvamp blog 2 - HR Special, Jiri Kratochvil

HR marketing s Jiřím Kratochvílem

Jirka Kratochvíl je zakladatelem a majitelem digitální agentury Digitaal a spolutvůrcem konference HRko.

Pokud se chcete dozvědět jak pro svůj business využít LinkedIn, jak do svého event týmu hledat lidi na sociálních sítích nebo vás zajímá víc informací o HR konferenci, poslechněte si náš podcast.

Co je to Digitaal, jak vznikl a proč

Digitaal je digitální komunikační agentura, která nechává české firmy “zazářit” na internetu. Dělá digitální PR na sociálních sítích a soustředí se hlavně na těžké B2B obory, jako je strojírenství, logistika a aerospace. Její hrací hřiště jsou tedy sociální sítě a především LinkedIn.

Všechno vzniklo první zakázkou od logistické akademie, která vzdělává praktikující logistiky. Digitaal pro ně pracuje dodnes. Postupně se začaly nabalovat další zakázky tohoto typu. Byly to sice tradiční obory, ale protkané technologiemi a investicemi do zlepšování, které měly na sociálních sítích co ukázat. Měly příběhy, business po celém světě a jejich fanoušky zajímalo co se děje za zdmi jejich továrny. Zjednodušeně lze říci, že lidi znají výrobky které daná firma vyrábí a Digitaal jim ukazuje jak to v té firmě je.

Tyhle firmy dělají globální business a v zahraničí je velice běžné, že jsou logistici a strojaři na sociálních sítí velmi aktivní. A to zda a jak je firma aktivní jí může přinést nový obchod. Největší poptávka je poté po HR marketingu. Digitaal není přímý konverzní kanál, ale spíš podpora obchodu a obchodníků. Když tedy získá společnost novou velkou zakázku a potřebuje nabrat hromadu zaměstnanců, Digitaal osloví přes sociální sítě lidi, kteří sice ani nemusí hledat práci, ale jsou náchylní ke změně tím, že uvidí reklamu a zjistí jak to ve firmě vypadá – kdo v ní pracuje, s jakými technologiemi a jaké je zázemí. Samozřejmá je i snaha o přitáhnutí lidí se stejnými vizemi a hodnotami.

Digitaal je dá se říct genderově vyvážená firma. Pracuje v ní 6 zaměstnanců, 3 ženy a 3 muži. Její historie je poměrně dlouhá, začala již v roce 2004, kdy se Jirka “motal” kolem marketingu. Jak čas šel a business se rozrůstal, potřeboval víc lidí aby na něj nebyl sám. Digitaal jako takový funguje už 6-7 let a dál roste a jak Jirka sám říká – jsou tým.

Co je to HR meaning a jak vznikl

Je to interní služba, kterou Digitaal vymysleli a jedná se o metodiku, která reagovala na to, že si strojírenské firmy často stěžovaly na chybějící zpětné reakce od lidí, po vydání náborových inzerátů. A jelikož jsou Digitaal markeťáci, umí velmi dobře a efektivně cílit na lidi. Podle zaměření firmy vyberou platformu, zacílí reklamní kampaně (napíšou je, udělají grafiku) a výstupem nejsou prokliky na kariérní web, ale konkrétní kontakty na lidi, kteří se sami rozhodli ten kontakt dát. V případě LinkedIn jsou kontakty velmi relevantní a obrovského úspěchu to dosahuje hlavně v zahraničí. Nejpoptávanější jsou dělnické pozice, ale i finanční ředitelé a projektoví manažeři a to také z velmi složitých oborů. Služba je vhodná pro firmy, které nabírají ve velkém a mají HR oddělení. Digitaal lidi najde, předá kontakt HR manažerovi a ten už obstará klasické náborové kolečko.

Digitaal dále dokáže domlouvat schůzky pro obchodníky na různých veletrzích. Najdou lidí z konkrétního oboru nebo ty kteří v minulosti na tom určitém veletrhu byli nebo se na něj chystají. Osloví je, klidně i jménem obchodníka – tomu se tím pádem rozšíří obchodní síť i v případě, že se s konkrétním člověkem na veletrhu nakonec nepotká. Pokud člověk nereaguje, posílá se mu znovu doplňovací zpráva a zbytek už si řeší zákazník. HR meaning nás velmi zaujal, je to totiž skvělá úspora času.

HRko – co to je, jak vzniklo a proč

Jirka Kratochvíl spoluzaložil konferenci HRko. No, ona to vlastně ani není konference, ale spíš párty a festival HR řešení. Koná se v Ostravě, je zaměřená na personalisty a šéfy firem, kteří pracují s lidmi. Má globální dosah – nejvíce lidí na ní přijíždí z Prahy. Je to akce až pro 400 lidí. Účastní se jí doslova špičky českého a slovenského HR jako je např. Siko, Sazka, Vodafone, Productboard a další.

Na hlavním pódiu vystoupí 6 speakerů. Zajímavostí letošního ročníku je, že se představí tři generální ředitelé nebo majitelé firem. Celý den probíhá festival HR řešení, kde si personalisté mohou vybrat do firmy nový benefit, službu nebo systém. Na další stagei se zájemci dozvědí know-how v rámci případovek z HR. Letos je to ještě rozšířené o čtyři HR rooms, jako je třeba LMC datová laboratoř, která představí své služby a dá nahlédnout do analytiky, která se za HR skrývá. Dále JuiceUp engagement room, kde budou probíhat různé talkshow a workshopy na téma engagementu zaměstnanců, Ikigai – zóna silných stránek a jak s nimi pracovat v týmu a poslední OKbase, která řeší digitalizované HR.

Na akci dále probíhá diskusní (pracovní) skupina, na které si nominovaný člověk z firmy řekne téma, které ho třeba v rámci HR brzdí. Nakonec se vyberou celkem tři problémy, které se následně řeší a cílem je aby se samozřejmě vyřešily.

HRko probíhá vždy druhý říjnový čtvrtek v roce a předchází mu tzv. Before party.

A proč většina lidí přijíždí z Prahy? Je to možná dáno tím, že firmy v Čechách berou HR vážněji než místní firmy. HR by nemělo být jen servisní oddělení, ale mělo by být součástí nejvyššího vedení. A to je to, co chce Jirka a jeho tým změnit.

Motiv pro vzniknutí HRka byl, že Jirka konzultoval markeťáky na sociální sítě. A ti chtěli ukazovat jak firma žije, její zázemí. Ale bohužel to nikdy neprošlo přes jejich vedení. Jirka chtěl tedy ukázat, že se dá HR marketing dělat efektivně a levně. Společník Petr měl zase dříve podnikatelský klub a viděl, že jeho kolegové podnikatelé hledají lidi, ale píšou inzeráty, které za moc nestojí. Rozhodli se teda, že uspořádají akci, na kterou budou vozit top firmy a speakery. Ale podmínka byla, ať si každá firma vybere jeden jediný projekt, který jí nějaký způsobem posunul a řekne ho formou případové studie. Aby si člověk z publika mohl z několika případovek vybrat tu nej, kterou bude aplikovat pro svou firmu.

LinkedIn

Na LinkedInu můžeme budovat osobní brand nebo pomáhat firmě šířit její dobré jméno skrz osobní profil. Nejpočetnější skupina lidí na něm je dnes z výrobních a strojírenským firem. Na LinkedInu můžeme hledat práci, ale je spíš jako obchod v digitální podobě. Osobní brand musíme tvořit kontinuálně, je důležité být vidět, jak už v komentářích, tak v tvorbě obsahu (musí se udržovat vztahy, psát příspěvky a novinky). Je to také silný nástroj pro hledání lidí. 90 % prodejů a naplněnosti HR tvoří marketing na LinkedInu. Ze začátku je to určitě časově náročné, než si člověk zvykne, vše si utřídí. Příspěvky se přes různé softwary dají naplánovat na měsíce dopředu a pak se jen řeší nějaké novinky, komentáře atd.

Pro freelancery je obsah hodně podobný, jen v jiném měřítku. Potřebují si budovat osobní brand, chtějí aby je lidé poznali a znali. LinkedIn je důležitý pro to, aby se přitahovali lidé se stejnýma hodnotama, vizema. Je skvělý marketplace.

Interní HR

V agentuře Digitaal dělají mimo jiné i interní komunikace (mini magazíny) a hodně zapojují zaměstnance do komunikace, dělají z nich ambasadory značky. Není nic cennějšího v marketingu, než reference. A ta od zaměstnance je úplně top. Když se udělá interní magazín nebo newsletter, kde se napíše o zaměstnanci – co dělá, co ho baví, tak jeho kredit a zároveň i kredit firmy neuvěřitelně vzroste (protože ta o svého člověka pečuje). Zaměstnanec se pochlubí doma, přátelům a reference se šíří. Neděje se to ale samozřejmě přes noc, je to kontinuální práce.

Kolik času je potřeba pro to, aby firma vybudovala lovebrand?

Záleží firma od firmy. Je důležité vnímat komunikaci a marketingového parťáka jako parťáka. S firmou, která nespolupracuje to jde těžce. Když existuje partner, který ví proč to dělá, vidí v tom tu přidanou hodnotu a spolupracuje, tak to jde velmi rychle. Digitaal má nastavené procesy tak, že se z nuly během měsíce dostanou velmi daleko. Vytvoří řadu postů, komunikační pilíře, reklamní kampaně, natočí několik videorozhovorů. Po měsíci rozjedou komunikaci na 100 % a nadále ji udržují. Ambasadorem se ve firmě nemůže stát nikdo příkazem. Musí to být přirozený proces, člověka by měla bavit firemní kultura a práce na sociálních sítích. To je pak to nejcennější. Když se marketingovým způsobem hledá nový člověk na obsazení volného pracovního místa ve firmě – je to marketing. Když to samé udělá zaměstnanec na svém osobním LinkedIn profilu a řekne své důvody proč by tam člověk měl nastoupit a co ho na té práci nejvíce baví tak to “prodá”. Ten člověk je pro ostatní důvěryhodný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *